Liiklusõnnetused parkimisel
Eesti Liikluskidlustuse Fondi (LKF) andmetel toimus 2019. aastal Eestis 33 tuhat liikluskindlustusjuhtumit millest 13 tuhat olid seotud parkimisega. Keskmiselt juhtus päevas 35 parkimisõnnetust ! Sellele lisanduvad vabatahtliku sõidukikindlustuse(kaskokindlustuse) juhtumid.
Aastatel 2012 - 2016 ja 2019 oli parkimisjuhtumite arvu kasv kiirem kui kõigi Eestis toimunud liikluskindlustusjuhtumite arvu kasv.
Viimase 6 aasta trend on see, et suuremas kaubanduskeskuses juhtub sama palju liiklusõnnetusi kui suuremal ristmikul. Ka kahjusummade osas muutub vahe järjest väiksemaks.
Eesti Liikluskindlustuse Fondi 2019 aasta andmete põhjal on levinumad õnnetused keskuste parklates tingitud väikestest parkimiskohtadest. Alljärgnevalt toodud neli peamist õnnetuse tüüpi kaubanduskeskuste parklates.
Tagurdades parkimiskohale või – kohalt liikuja otsasõit pargitud sõidukile. 27% juhtumitest
Pärisuunas parkimiskohale või – kohalt liikuja otsasõit pargitud sõidukile. 16% juhtumitest
Tagurdades parkimiskohale või - kohalt liikuja kokkupõrge liikuva sõidukiga. 14% juhtumitest
Uksega teise sõiduki kahjustamine. 10% juhtumitest
Eesti standardi EVS843:2016 ,„Linnatänavad“ kohaselt on sõiduauto parkimiskoha tavalaius 2,6m (vähim laius kuni 30 parkimisnurga puhul 2,5m) ja pikkus 5,0m. Kaubanduskeskuse ja muu suure käibega parkimiskoha vähim laius on 2,7m.
Kokkuvõtvalt saab öelda, et sõidukite laius on aastate jooksul suurenenud, kuid parkimiskohtade laius jäänud muutumatuks. See on endaga toonud kaasa autode parkimisega seotud õnnetuste arvu kasvamise.