KAS VALIDA TERMOPLASTIKU VÕI VÄRVIGA MÄRGISTUS?
Meie üldine soovitus on selline, et hea kvaliteediga asfaltil kasutada termoplastikuga markeerimist. Põhjus on selles, et termoplastikuga tehtud märgistus kestab heal asfaltil oluliselt kauem võrreldes värviga. Termoplastikuga tehtava töö hind on ühekordse maksumusena suurem. Kuid võttes arvesse, et plastiku vastupidavus on kordades suurem (võrreldes teekattevärviga), siis aastate peale jagatuna muutub termoplastik lahendus soodsamaks.
Kui parklas on suunanooli, vöötradu ja parklajooni, siis tasub kaaluda lähenemist, et suunanooled ja vöötrajad markeerida termoplastikuga ning parkimisjooned värviga. Sel juhul saavutab Tellija olukorra, kus märgistus kulub kokkuvõttes ühtlase kiirusega.
Kui kaua termoplastik teekattel vastu peab?
Termoplastikuga tehtud teekattemarkeering kestab hea kvaliteediga asfaltil oluliselt kauem kui värviga tehtu. Eestis on palju suure kasutusaktiivsusega parklaid, kus näiteks termoplastik jooned on hea kvaliteediga vastu pidanud vähemalt 4 aastat (nende prognoositav ülejoonimine võib tekkida alles 2-3 aasta pärast). Oleme näinud termoplastikuga tehtud jooni, mis on markeeritud üle 15 aasta tagasi ja need täidavad oma funktsiooni ka tänasel päeval.
Hea kvaliteediga asfalti puhul on termoplastik soovitav valik, sest peab kauem vastu ja on kokkuvõttes majanduslikult tellija jaoks soodne.
Vanemate asfaltite puhul ei pea termoplastik oluliselt kauem vastu, sest laguneb ja koorub koos asfaltkattega. Samuti jääb halva kvaliteediga asfaltil termoplastiku joontel ebaühtlane serv.
Kui kaua värv teekattel kuivab?
Parklate märgistamiseks kasutakse spetsiaalseid värve, mis kuivavad väga lühikese ajaga. Välise temperatuuri 20ºC juures võib liiklemist jätkata juba 3 minutit peale värvi pealekandmist, üldjuhul on aga soovitav 10 minuti jooksul peale värvimist üle joonte mitte sõita ega kõndida. Madalamatel temperatuuridel kuivamine aeglustub, kuid enamasti võib igal pool jätkata liiklemist ca 20 minutit peale värvimist.
Kui kaua TERMOPLASTIK teekattel kuivab?
Termoplastiku kuivamise aeg sõltub ennekõike õhutemperatuurist. Enamikel juhtudel võib termoplastiku kuivamise ajaks arvestada 20-30 minutit. Kui varem sõita üle plastikust teekattemärgistuse, jäävad jäljed värske märgistuse peale.
Kas enne teekattemärgistust on vajalik saada kohalikust omavalitsusest kooskõlastus?
Kui markeeritav parkimisplats asub joonimistööde tellija eramaal, siis ei ole vajalik saada kohalikust omavalitsusest kooskõlastust parkimisplatsi joonimiseks. Kui parkimisplats asub aga kohalikule omavalitsusele kuuluval maal, on kooskõlastuse saamine kohustuslik.Vanade joonte ülevärvimiseks ei ole kooskõlastuse saamine nõutud. Kui markeeritav ala toimub eramaal, ja kooskõlastuse saamine KOV´st ei ole kohustuslik, on äärmiselt soovituslik järgida Eesti Standardikeskuse poolt seatud nõuded parkimiskohtade märgistamisel.
Kui kaua värv kestab?
Enamikel juhtudel püsib värv hea kvaliteediga ning keskmine liiklustihedusega asfaldil 2-4 aastat. Samas on mitmeid parklaid, kus markeering on kestnud rohkem kui 6 aastat.
Värvi püsimine sõltub peamiselt kolmest asjaolust:
- Parkla liiklustihedus. Tiheda liiklusega parklates kulub värv oluliselt kiiremini maha kui parklates, kus liigub vähe autosid.
- Asfaldi kvaliteet. Lagunev ning kehva kvaliteediga pinnakate mureneb ning värv kulub sellelt maha koos asfalti kihtidega.
- Värvitava pinna puhtus. Enne värvima asumist tuleb teelt eemaldada nakkuvust halvendavad liiv, tolm, savi ning vana värv. Samuti on vajalik eemaldada õlilaigud ning rasv.
Kui kaua parkla märgistamine aega võtab?
30 kohaga parkla…
- joonte väljamõõtmine ning esialgne kriidiga märgistamine võtab aega ligikaudu 1,5 tundi.
- parkla puhastamine võtab aega ligikaudu 30 minutit.
- värvimine võtab aega ligikaudu 1 tund
- termoplastikuga markeerimine võtab ega ligikaudu 1 tund
Millised kuud sobivad teekatte märgistamiseks?
Parklaid saab märgistada üldjuhul alates aprilli kuust kuni novembri alguseni.
Kas värvimiseks sobib igasugune ilm?
Värvimistöö saab toimuda kuiva pinnase peale. Samuti saab värvimine toimuda ainult siis kui õhutemperatuur on rohkem kui 5° ja õhuniiskus on väiksem kui 80%. Kui markeerimine värviga toimub nende tingimuste mitte täitmisel siis võib see vähendada märgistuse kvaliteeti ja vastupidavust.
Kui oluline on märgistamisele eelnev pinnase puhastamine?
Enne parkimisplatsi märgistamist on oluline eemaldada lahtine tolm ja mustus. Samuti tuleks eemaldada maapinnalt liiv ja lahtine kruus.
Kuigi mustuse ja lenduvate osade eemaldamine on aeganõudev tegevus, on selle tegemine hea kvaliteedi saavutamiseks ja märgistuse pikaajalise kestvuse saavutamiseks vajalik.